Ako dlho je infekčné 16 mesačné dieťa s chorobu ruky, nohy, ústa?

Zodpovedané
30. aug 2019

Dobrý deň,

moja 16 mesačná dcérka chytila chorobu ruky, nohy, ústa. Má pľuzgieriky na dlaniach a aj na chodidlách.

Ako dlho bude infekčná a môže nakaziť ostatné deti?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

k nakazeniu väčšinou prichádza do 5 dní, max. týždňa od kontaktu s takto chorým jedincom.

Stolica pacienta býva infekčná až 4 – 8 týždňov od začiatku infekcie, na čo treba myslieť pri epidemiologických opatreniach a treba dbať na hygienu, najmä ak máte v domácnosti aj iné dieťa. Infekčnosť kvapôčkovou cestou nie je až taká dlhá, ide o dobu asi 7-10 dní.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas