Musím vyplatiť manželku z polovice bytu?

Zodpovedané
10. feb 2022

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom vyplácania z nehnuteľnosti. Máme jedno dieťa a manželka si pred rokom našla milenca. Už polroka žije s ním. Ideme sa rozvádzať.

Musím ju vyplatiť z polovice z bytu?

Môžem jej vyplatiť menej, keď si ona našla milenca a odišla?

Počul som, že nejaké percentá by mali ísť dole.

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že nehnuteľnosť sa nachádza v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Teda, že ste ju nadobudli počas manželstva. V tomto prípade manželku po rozvode manželstva v rámci vyporiadania musíte z bytu vyplatiť.

Často sa stretávam so situáciou, že manželia počas manželstva "nadobudli" aj hypotéku, ktorú preberie ten z manželov, ktorý nehnuteľnosť nadobudne do výlučného vlastníctva. V takomto prípade si môžete od hodnoty nehnuteľnosti a vyporiadacieho podielu odpočítať aj hypotéku.

Čo sa týka nevery a vyporiadania majetku, toto so sebou súvis nemá a zákon takýto dôvod ani neupravuje.

V prípade potreby a záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk