Matka predala pod cenu byt rodinnému príslušníkovi. Dá sa to nejako napadnúť?

Zodpovedané
20. okt 2021

Dobrý deň,

moja matka mala dva byty. Keď som bola plnoletá, tak predala svoj druhý byt dosť pod cenu bratovej dcére. Ja ako jej dcéra som s tým nesúhlasila a dialo sa to všetko za mojím chrbtom. Bratova dcéra ju chodila prosíkať a využila vtedy zlé psychické rozpoloženie mojej matky a to, že akurát v tom období bola vo finančnej tiesni a byt jej predala pod cenu.

Viem s tým ja ako jej dcéra niečo robiť aj keď je tomu už viac ako 10 rokov?

Ďakujem

Dobrý deň,

po právnej stránke predpokladám, že Vaša matka nie je obmedzená a ani zbavená svojprávnosti, a preto nakladanie s jej majetkom je len v jej réžii. Vy ako dcéra žiadne právo na matkin majetok počas jej života nemáte.

Uvedené je možné riešiť mediáciou s matkou a bratovou dcérou, kde je možné sa s nimi dohodnúť napr. na nejakej kompenzácii. Všetko však záleží od postoja účastníkov.

V prípade záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk