Má otec právo výberu mena a priezviska dieťaťa?

Zodpovedané
23. aug 2021

Dobrý deň,

s partnerom nežijem, no čakáme spolu dieťa. Otec dieťaťa si vyhradzuje právo rozhodnúť o mene a priezvisku dieťaťa.

Kto môže určiť a rozhodnúť o mene a priezvisku dieťaťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa zákona o mene a priezvisku č. 300/1993 Z.z. sa meno dieťaťa určuje dohodou rodičov. Ani jeden z budúcich rodičov nemá právo si vyhradiť rozhodnutie o mene a priezvisku dieťaťa.

Ak sa rodičia na mene a priezvisku nedohodnú, rozhodne o mene a priezvisku súd.

V tomto prípade doporučujem vyhľadať skúseného mediátora, ktorý Vám s celou vecou dokáže pomôcť a po správne nasmerovanej komunikácii Vás doviezť až k dohode o mene a priezvisku dieťaťa. Dohodu je ideálne spísať písomne.

V prípade záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk