Kto bude mať právo na deti?

Zodpovedané
4. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som odísť s deťmi (3 a 5 rokov) od priateľa z dôvodu nevery. Deti sú jeho a aj všetok majetok. Ja tam mám iba trvalý pobyt. Mám možnosť ísť k rodičom na rodinný dom.

Priateľ mi raz povedal, že ja mám ísť a deti zostanú, lebo tu bývajú. Bojím sa odísť, aby nepoužil známosti a deti mu zostanú. Je živnostník s bagrom a pracuje od rána do večera. Jedine v zime je viac doma. Sám si je vedomý toho, že by si dokázal deti brávať len na jednu - dve noci. Ale vyjadril sa, že on by si to nejako zariadil (asi opatrovateľka).

Kto bude mať právo na deti?

Môže mi ich len tak zobrať?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné si uvedomiť, že deti nie sú majetok a nikomu nepatria. Práva a povinnosti k deťom máte ako obaja rodičia rovnaké.

O tom, komu budú zvedené deti rozhodne súd. Z praxe slovenských súdov je časté, že deti sú zverené matke v prípade, že ide o menšie deti ako vo Vašom prípade. Otec môže žiadať aj striedavú staroslivosť, ak sú splnené jej podmienky.

V takomto prípade je ideálne pred podaním návrhu osloviť mediátora, ktorý následne osloví Vašeho priateľa a pokúsite sa o rodičovskú dohodu. Každopádne, sudca zväčša sám vedie na začiatku pojednávania rodičov k uzatvoreniu dohody a až následne rozhoduje podľa svojho uváženia.

V prípade záujmu o pomoc ako mediátorky alebo advokátky ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk