Veľký novorodenec a málo mlieka. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
24. sep 2020

Dobrý deň,

mám dvojmesačného synčeka, ktorý mal pôrodnú váhu 4 230 g, Momentálne má 6 010 g a moje mlieko mu už nestačí. Na radu laktačnej poradkyne ho dokrmujem umelým mliekom cievkou na prsníku. Pred dokrmovaním stláčam prsníky, aby sa celkom vyprázdnili.

Dali sme mu aj strihnúť uzdičku, ale mlieka je stále málo. Dobrala som aj tri balenia Benedikt a Senovka,bez viditeľnej zmeny na mlieku. Len bolo zo mňa Senovku cítiť. Momentálne ako poslednú nádej užívam Costi 2x1 tblt denne. Neberiem žiadne iné lieky a ani nemám iné zdravotné problémy, takže kontraindikácie nehrozia.

Pijem hroznovú šťavu Matyšák a čaje na podporu dojčenia, ale nič nepomáha.

Syn odmieta cumlíky, takže ani z fľaše nepije.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete bohužiaľ to najdôležitejšie - ako často sa bábätko od narodenia dojčí. Ako opisujete, tak doteraz ste robila všetko možné, čo ste považovala za maximum - výživové doplnky, bylinky, pitný režim, uzdička.

To všetko podľa mojich skúseností neublíži, ale spokojné dojčenie spravidla nepotrebuje žiadne podobné podporné prostriedky. Vychádza zvnútra, zo vzťahu, z kontaktu. Je to chémia, hormóny, láska, skrátka to, čo má mamička a bábätko medzi sebou.

Úplne zásadné je to, aby Vaše telo pochopilo, že má za úlohu uživiť Vaše bábätko. Teda fakt, že existuje bábätko, ktorému treba dodať dostatok mlieka. Telo zdravé ženy dokáže vyrobiť dosť mlieka pre 1, 2 aj 3 bábätka.

Čo keby ste si urobila taký popôrodné reštart a skúsila to prirodzene? Teda urobte si pelech a buďte v ňom so svojím bábätkom. Minimálne odporúčam spoločné spanie a nočné dojčenie. Bude to taký kojotýždeň, kedy budete jednoducho dojčiť, dojčiť a dojčiť. Napríklad aj 10x alebo 15x denne (tak sa totiž bežne novorodenci dojčí).

Veľmi odporúčam web https://www.mamila.sk/sk/uvod/, kde nájdete fotky s tzv. sacou polohou, polohou, kde sa bábätko dojčia akoby samo v tesnom kontakte s mamičkou, ideálne koža na kožu.

Ohľadom dokrmu - skúste dojčiť najprv bez cievky. Niekoľkokrát vystriedajte prsia a pokiaľ bude bábätko aj tak nepokojné, dokrmujte cievkou. Množstvo dokrmu skúšajte pomaly znižovať tak, aby sa bábätko dojčilo častejšie. Neviem, koľko teraz dostáva, ale skúste znížiť napr. o tretinu a potom postupne vždy každé 3 dni o 10 ml. Nebojte sa, laktácia sa postupne zvýši a frekvencia dojčenia bude menšia a bude zodpovedať potrebe bábätka.

Ostatné doteraz používané prostriedky nepovažujem za zásadné. Nechám teda na Vás, či ich budete naďalej používať.

Stláčanie pŕs pred dokrmu považujem za úplne zbytočné. Prsia nemožno nikdy úplne vyprázdniť. Mlieko sa tvorí priebežne, prsia nie sú zásobárne či sklady.

Moc Vám držím palce, aby sa Vám plné dojčenie podarilo.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová