Kvôli zdraviu chcem ukončiť dojčenie, ale dcérka odmieta umelé mlieko. Čo mám robiť?

Zodpovedané
30. jan 2023

Dobrý deň,

mám 10-mesačnú dcéru, ktorú dojčím. Mám diagnostikovanú Crohnovu chorobu, momentálne v remisii. Cítim sa však dosť zle. Neviem či sa mi to nezhoršilo tým, že som unavená a často v noci dojčím. Premýšľam, že by som pomaly dojčenie ukončila. Dcérka však odmieta umelé mlieko a pred spaním chce iba prsník. Z dôvodu svojho ochorenia mám strach, že sa mi stav zhorší natoľko, že budem musieť užívať antibiotiká a potom razantne ukončiť dojčenie. To bude pre dcérku zrejme ešte horšie.

Aký správny postup mám zvoliť?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je veľmi neľahké rozhodnutie. Najprv všetko detailne preberte s Vaším špecialistom. Je otázka, či je dojčenie dôvodom zhoršenia Vášho stavu.

Možno pomôže len upravenie nočného dojčenia. Bohužiaľ, takto malé bábo sa ešte v noci často budí na dojčenie. Nie je to však väčšinou od hladu, ale jednoducho potrebou zaspať.

Zvážte, či nezmeniť doterajší režim ukladania. Napríklad by uspával otecko a musel si poradiť s tým, čo môže ponúknuť on – hojdanie...

Ak sa bábo naučí zaspávať bez prsníka, môže sa Vám výrazne uľaviť.

Pokiaľ by ste museli ukončiť dojčenie náhle a bábo by odmietalo UM, môžete nahradiť mliečnu dávku napríklad kašou či iným mliečnym príkrmom.

Odmieta UM alebo odmieta liekovku? Fľaštičku už teraz vôbec nepotrebuje, môže sa naučiť klasické pitie (nie sanie) z náustka či sklenky a dostať UM touto cestou.

Predpokladám, že mimi už dostáva 2 - 3 chody počas dňa a aj tekutiny (vodu) pije z pítka či pohára.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová