Ako prinútim trojmesačné bábätko, aby mi stimulovalo produkciu mlieka?

Zodpovedané
11. jún 2019

Dobrý deň,

mám skoro trojmesačného synčeka. Doteraz sme nemali s kojením problém. Dokázal sa pekne prisať a priberal. Mala som dosť mlieka a ešte som si aj odsávala.

Posledné dva týždne sa začal veľmi rýchlo kojiť. Vypije mlieko, ktoré mu ide rýchlo a už neostáva cuckať ten zvyšok. Začal mať zelenú stolicu. Kojím ho na požiadanie.

Mám pocit, že mi klesla produkcia mlieka a syn sa začal jedovať. Snažím sa ho kŕmiť, keď je v polospánku. Cucká máličko.
Asi sa jedná o laktačnú krízu.

Ako ho prinútim, aby mi stimuloval produkciu mlieka?

Ako dlho trvá laktačná kríza?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

okolo tretieho mesiaca sa často podobné krízy stávajú. Súvisia s tým, že mlieko sa už začína tvoriť až počas dojčenia. Nerobia sa také zásoby a laktácia už nie je toľko spojená s hormonálnymi vodopádmi, ktoré mlieko spúšťali skôr.

Bábätko sa hnevá, lebo bolo zvyknuté, že sa nemuselo príliš snažiť. Len tak trošku salo a ono to tieklo vlastne tak trochu samo.

Jednoducho vydržte a často striedajte prsia. Akonáhle sa bábätko začne rozčuľovať, vystriedajte. Dojčite v sacej polohe (https://www.mamila.sk/),

Skúste spoločné spanie a časté dojčenie v noci. Laktácii to veľmi pomôže.

Hlavne a predovšetkým nerobte chyby typu - dokrm z fľaštičky, cumlík a pod. To by dojčenie len skomplikovalo. Berte to športovo - vy mlieko máte a bábätko sa vie dojčiť. Tieto dve veci sa logicky musia stretnúť a všetko pôjde opäť dobre.

Verte si a verte bábätku. Ste zdravá mamička a pre svoje bábätko viete vytvoriť toľko mlieka, koľko potrebuje.

Sledujte predovšetkým pocikané plienky. Bábätko by malo počúrať minimálne 6 plienok za 24 hodín.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová