Oplatí sa predaj 3-izbového bytu na hypotéku a následne kúpa 2-izbového?

Zodpovedané
30. apr 2024

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. 3 roky dozadu som kúpila 3-izbový byt, no rada by som prešla do 2-izbového hlavne kvôli zníženým nákladom na bývanie. Plus som sa rozišla s priateľom, a preto rozmýšlam nad menším bytom. Ešte pred troma rokmi som dostala na spomínaný 3-izbový byt hypotéku s úrokom asi 1,4%. Byt bol ohodnotený na 85 000 EUR a dali mi hypotéku 76 000 EUR. Plus dofinancovanie 14 000 EUR, ktoré som si preniesla s PSS do tej istej banky, kde mám teraz hypotéku. 2-izbový byt stojí okolo 114 000 EUR.

Je možné preniesť hypotéku na druhý byt?

Mám radšej počkať kým mi skončí 5-ročná fixácia?

Ostávajú mi ešte 2 roky. Ak sa nemýlim, tak do 5 rokov sa platí daň z predaja nehnutelnosti 20%. Byt, v ktorom som momentálne, bol po kompletnej rekonštrukcii. Mám v pláne kupovať 2-izbový byt tiež po kompletnej rekonštrukcii. Som si vedomá toho, že stúpli ceny nehnutelností.

Ako to banky berú, keď stúpla hodnota mojho terajšieho 3-izbového bytu?

Aký je vlastne postup a oplatí sa mi to?

Ďakujem

Dobrý deň,

hypotéku si preniesť neviete na novú nehnuteľnosť, čiže museli by ste brať novú s aktuálnymi úrokmi.

Celkovo by sa Vám to teda s najväčšou pravdepodobnosťou neoplatilo, pretože mesačné náklady by ste mali kvôli vyššej splátke ešte vyššie + by ste platili daň z predaja nehnuteľnosti. Ja by som počkal do konca fixácie a do konca povinnosti platiť daň a potom riešil zmenu bývania.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk