Mám konsolidovať tri úvery do jednej hypotéky?

Zodpovedané
30. apr 2024

Dobrý deň,

som SZČO od roku 2018, predpokladaný obrat za tento rok budem mať plus mínus 32 000 EUR (rok 2023 to bolo 24 000 EUR). Uplatňujem si paušálne výdavky. Mám 38 rokov a 2 deti, na ktoré mám súdom určené výživné 230 EUR mesačne. Daňové priznanie si budem podávať hneď v januári. Zostatok na hypotéke mám cca 63 000 EUR, splátka 273 EUR mesačne, ostáva 22 rokov. V auguste mi končí fixácia na nízky úrok.

Vo VÚB mi predbežne povedali, že nová splátka bude 425 EUR. A tu nastáva problém. Na príspevok od štátu nebudem mať nárok, lebo mám na hypotéke ako spoludlžníka exmanžela a on má vyšší príjem. Banka ho každoročne odmieta vylúčiť z hypotéky. Môj príjem VÚB nepostačuje. Mám ešte leasing 140 EUR mesačne, zostatok istiny cca 7900 EUR a stavebný úver 110 EUR mesačne. Zostatok istiny 15700 EUR, kde je tiež môj exmanžel spoludlžník a z rovnakého dôvodu ho odmietajú vylúčiť ako spoludlžníka.

Teraz som zistila, že po rozvode si exmanžel narobil dlh\ v nebankovkách a má už aj exekúciu.

Znemožnil mi tým pádom refinancovanie/reštart hypotéky?

Ja som nikdy nebola v omeškaní a vždy mám všetko načas zaplatené.

Budem mať vôbec šancu hypotéku refinancovať sama niekde inde s vylúčením spoludlžníka?

Resp. s ním, keď má exekúcie?

Mám konsolidovať tieto tri úvery do jednej hypotéky?

Dá sa robiť niečo s mojou situáciou?

Hodnota domu je vyše 200 000 EUR.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste mali zostatok všetkých úverov vo výške 80 000 EUR, dalo by sa Vám to refinancovať už aj tento rok do VÚB banky alebo SLSP (skôr SLSP kvôli akceptácii príjmu zo živnosti a výživného). Alebo ak by ste mali akceptovateľný príjem 1390 EUR mesačne, pričom teraz máte v jednej banke 1315 EUR a v druhej 1330 EUR akceptovateľný príjem. Ak by ste jednorázovo vyplatili napríklad ten lízing, vy alebo manžel, dalo by sa to riešiť.

V opačnom prípade treba počkať do januára a riešiť to vtedy, to by Vám už určite vyšlo. Akurát budete musieť vy všetko poctivo splácať a vy mať čistý úverový register. Ak ex narobil dlhy/omeškania a podobne až po rozvode, nevzťahuje sa to na Vás.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk