Akú výšku hypotéky by nám schválili, keď máme našetrených cca 65 000 EUR?

Zodpovedané
23. apr 2024

Dobrý deň,

manžel (34) je SZČO a mesačne zarobí cca 2000 EUR. Ja (31) som 4 mesiace na materskej dovolenke s druhým dieťaťom. Pracovný pomer mi skončil v januári.

Akú výšku hypotéky by nám schválili, keď máme našetrených cca 65 000 EUR?

Máme vôbec šancu dostať nejakú pôžičku na bývanie?

Žiadne iné pôžičky sme nemali a ani nemáme. Auto na lízing sme splatili pred dvomi rokmi, všetko načas.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, šancu máte. Neodvíja sa to však od toho, koľko máte našetrených vlastných finančných prostriedkov, ale odvíja sa najmä od príjmu, veku a počtu členov domácnosti.

Pri SZČO sú 2 varianty, ako sa dá počítať príjem:

  • Buď z celkových tržieb/obratov na živnosti. Tu vedia banky akceptovať 10 - 60% (podľa toho, aké vysoké sú obraty a ako sa uplatňovali náklady).
  • Alebo potom zo zisku (základ dane na daňovom priznaní mínus zaplatená daň). Žiadateľ si vie vo viacerých bankách vybrať ako chce, aby priemerovali jeho príjem. Z toho sa potom vypočíta priemer a určí sa maximálna výška hypotéky.

Takisto potom záleží, že akú výšku materskej dávky máte.

Tieto príjmy sa následne spočítajú dokopy, odpočíta sa životné minimum na rodičov a deti. Od toho následne 40% povinná rezerva a zvyšok je limit na mesačnú splátku hypotéky pri úrokovej sadzbe 6%. Niektoré banky rátajú aj s vyššou sadzbou kvôli rezerve, či by klient vedel splácať aj pri zvýšení úrokovej sadzby o 2%.

Neviem vám teda povedať, o akú hypotéku by ste mali nárok. Môže to byť 70 000 EUR, ale aj 2/3x toľko.

Ak by ste mi doplnili manželove tržby/obraty za rok 2023, následne aj výšku zaplatenej dane a výšku Vašej materskej dávky, vedel by som Vám to vypočítať a porovnať limity v každej banke. Pokojne mi to pošlite do mailu a pozriem sa na to.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk