Vlnenie rok po augmentácii. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
30. apr 2020

Dobrý deň,

som cca rok po augmentácii prsníkov. Základ bol slabé B a mám implantáty Polytech 270 ml so špeciálnym textúrovaným povrchom. Pôvodne som chcela B-Lite, avšak lekár ma oboznámil s Polytech anatomické so špeciálnym povrchom, ktoré by mali zabrániť rotácii a obmedziť kapsulárnu kontraktúru. Keďže 270 ml nie je veľa a B-Lite je vhodný najmä k väčšiemu objemu, tak som dôverovala lekárovi a zvolila Polytech s vidinou, že predídem problémom.

Boli vkladané z časti pod sval a z časti pod žľazu, ktorú mi doktor pri operácii mierne nastrihol. Lekár, operácia, prístup, prostredie, kontroly - všetko super.

Čo ma momentálne trápi je fakt, že prsia boli tvrdé viac ako pol roka po operácii, čo zamedzovalo noseniu podprsenky, nakoľko som žiadnu nosiť nemohla.

Teraz sú už prsia mäkké, avšak iba v stoji/sede. Keď sa predkloním, tak vidno z vonkajšej strany vlnenie. Keď si ľahnem, tak je cítiť môj vlastný prsník, ktorý je mäkký a potom odspodu implantát. Keby ma do neho niekto pichne, tak to ani neciíim.

Budú sa prsia časom ešte meniť?
Zmizne mi problém vlnenia a neprirodzenosť na dotyk pri ležaní?

Dosť cítiť okraje implantátov a to najmä v jednom prsníku.

Čítala som, že ženy si chvália Motiva Ergonomix.

Sú to implantáty, ktoré sú naozaj na nerozoznanie od prirodzenosti?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak správne rozumiem, máte implantáty s povrchom Microthane.

Ten konkrétne nemecká firma Polytech propaguje ako povrch spojený s najnižším výskytom kapsulárnej konktraktúry.
Ale aj s dlhším obdobím tvrdších prsníkov. Niektoré ženy tento rozdiel nevnímajú. Tvrdšie prsia majú po operácii častejšie ženy s menšími prsiami pred operáciou.

Klasické implantáty zmäknú cca po 3 mesiacoch, s povrchom Microthane po 6 mesiacoch v priemere.

Súhlasím aj s vašim lekárom, že B-lite majú rastúce výhody pri použití väčších veľkostí.
Vzhľadom na ich vyššiu cenu, pri malých veľkostiach nie sú v našich končinách tak často žiadané.

Teraz k vlneniu. Na vonkajšom a dolnom okraji implantátov je vlnenie prítomné u 99% žien na ultrazvuku, u menšej časti aj hmatom a u najmenšej časti viditeľné aj voľným okom.
Všetky mäkké implantáty sa vlnia ak sú voľne visiace v predklone. Vlnky zmiznú v ľahu, lebo tkanivá pritlačia na implantát a ten sa vyrovná. Nieje to známka nejakej komplikácie

Ak sú vlnky na implantáte stále bez ohľadu na polohu a napnutie svalu. Zrejme sa jedná o kapsulárnu kontraktúru, v tom prípade je ale celý prsník na pohmat tvrdý a môže byť aj deformovaný.
To nie je Váš prípad.

Pocit necitlivosti v spodnej časti prsníka nemá súvis s implantátmi ale s operáciou.
Pravdepodobne boli postihnuté konkrétne nervy, zabezpečujúce citlivosť v tej oblasti.
Do 12 mesiacov od operácie sa to zvykne zlepšovať, po tejto dobe už býva stav stabilný.

Prsia sa budú meniť v podstate celý život. Hoci implantáty budú rovnaké, zvyšné tkanivá starnú, priberajú a chudnú spolu s Vami.

Čím menej máte vlastného tkaniva v prsníku, tým menej podlieha prsník zmenám ale na druhej strane je menej prirodzenejší na pohmat a viac sú zreteľné okraje implantátov. Vlnenie ako som opísal, nie je komplikácia, je to stav implantátov v určitej polohe pri určitých podmienkach.

Asymetria prsníkov je častá a preto aj cítite na jednej strane implantát viac.

Motiva ergonomix je okrúhly implantát s hladkým povrchom. Tak ako má výhody, tak aj nevýhody. Vždy je potrebné posúdiť to s chirurgom pretože každý prípad je iný a u jednej ženy výhoda je u druhej nevýhoda.

Preto absolútne prirodzené prsia na nerozoznanie od "pravých" u jednej ženy neznamená taký istý výsledok u druhej.

Výsledok operácie závisí od vstupného stavu, chirurgického postupu a operačnej techniky, pooperačného priebehu hojenia, neskorých zmien, od zvoleného tvaru, veľkosti a typu implantátu a nielen od značky či povrchu implantátu.