Vrátil sa mi strabizmus z detstva. Čo mi pomôže?

Zodpovedané
3. máj 2024

Dobrý deň,

po treťom pôrode sa mi ako 32-ročnej vrátilo škúlenie, na ktoré som bola v detstve 3x operovaná. Naposledy teda pred 20 rokmi v PP. Okuliare mám len 0,25 a 0,5, laický napísané, mám aj astigmatizmus.

Bola som jednorazovo u detského očného lekára, pretože je problém niekoho nájsť. Doktorka ma odmietla bližšie vyšetriť, pretože nemám staré záznamy. Povedala mi, že ani nosenie okuliarov mi nepomôže a riešiť sa to dá len operačne. Začalo mi to asi 4 mesiace po pôrode, kedy som cítila, že začínam horšie vidieť do diaľky. Každým mesiacom je to horšie a horšie.

Škúlim hlavne pri únave a pohľade do diaľky, ľavé oko mi uteká von. Keďže mám dojčené dieťa, nepripadá do úvahy ísť na niekoľko dní do nemocnice.

Čo ešte môžem robiť a kde hľadať doktora, ktorý sa mi bude venovať?

Ideál Banskobystrickom a Nitrianskom kraji. Nemôžem ani šoférovať, vidím dvojmo. O estetickom probléme nehovoriac.

Ďakujem

Dobrý deň,

žiadna operácia strabizmu (škúlenia) nie je natrvalo. Jej efekt vydrží max. tak 15 - 20 rokov, potom sa škúlenie začne znova objavovať. Problémom je mozog, ktorý neustále vysiela nesprávne signály k očným svalom. Operáciou to dokážeme na spomínaný čas vykompenzovať, ale po čase sa svaly začnú opäť nastavovať nesprávne.

Informáciu ste dostali správnu, definitívnym riešením je operácia. Dovtedy by možno pomohli konvergenčné cvičenia (napr. v Žiline nájdete centrum na to zamerané) alebo predpis prizmatických okuliarov, resp. nalepenie prizmatických fólií na okuliare, ktoré Vám pomôžu obraz spojiť do jedného. Nalepenie fólií síce znižuje zrakovú ostrosť, avšak je výhodnejšie, pretože uhol škúlenia sa časom bude pravdepodobne zväčšovať.

S dvojitým videním nesmiete šoférovať, to už ste správne poznamenali.

Strabizmus u dospelých operujú skoro všetky univerzitné nemocnice ale aj väčie súkromné kliniky po celom Slovensku.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk