Môžu rozpustené vlasy pred očami a cez očí spôsobiť zhoršenie zraku?

Zodpovedané
3. máj 2024

Dobrý deň,

chcela by som potvrdiť - vyvrátiť mýtus.

Je pravda, že rozpustené vlasy pred očami a cez očí môžu spôsobiť zhoršenie zraku?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží od veku človeka.

Ak je to dieťa do 6 rokov, môže teoreticky dôjsť k tzv. deprivačnej amblyopii (tupozrakosti = zhoršený zrak), keďže zrak sa ešte vyvíja.

Ak je človek straší ako 6 rokov, tak k trvalému zhoršeniu by nemalo dôjsť. Avšak, chýba Vám potom časť zorného poľa, ktorá je prekrytá. Za bežných okolností to vadiť nemusí, ale napr. pri šoférovaní to môže mať značný vplyv na skoré rozpoznanie prekážky, ktorou môže byť aj iný človek.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk