Dá sa vyliečiť strabizmus u 3-ročného dieťaťa?

Zodpovedané
3. máj 2024

Dobrý deň,

zaujíma ma postup liečby a jej úspešnosť u 3-ročného dieťaťa so strabizmom. Minulý rok v júli začalo synovi ubiehať ľavé očko smerom dnu k nosu. Hneď v auguste sme navštívili očného lekára, ktorý nič nezistil a diagnostikoval pseudostrabizmus.

Na kontrole po polroku sa synček nenechal vyšetriť. Poslali nás k inej pani doktorke, ktorá má nejaký prístroj na vyšetrenie malých detičiek. K lekárke sme objednaní až na koniec mája. Synček vidí dobre na obidve očká, skúšam ho obrázky, farby a písmená so striedavým prekrývaním očiek.

Keď mu to zdravé pravé oko zakryjem, tak to ľavé sa v sekunde vráti do správnej polohy. Neurológ nám povedal, že to vyzerá na oslabený 4. ohybný sval.

Ako môžem synčekovi doma pomôcť nejakými cvičeniami alebo hrami?

Je možné vyliečiť takéto očko?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi pekne ste popísali škúlenie a oceňujem, ako ste si všimli vyrovnanie oka po zakrytí toho "zdravého". Tento test používame aj my a takto dokážeme vôbec zistiť, či ide o škúlenie. Pri pseudostrabizme by sa totiž nič nestalo a oko by sa nijako nepohlo.

To znamená, že Váš synček má ezotropiu (škúlenie dovnútra).

Prvým krokom je zistiť zrakovú ostrosť oboch očí jednotlivo a zistiť, či sa na ubiehajúcom oku nevytvorila tupozrakosť (amblyopia).

Druhým krokom je zistenie refrakcie (dioptrií) po rozkvapkaní (v cykloplégii) a vykorigovať všetky plusové dioptrie. Ezotropia vzniká často ako následok snahy zaostriť (často vysoké) plusové dioptrie. Keď sa vykorigujú okuliarmi, je možné že sa škúlenie stratí úplne. Ak okuliare dáte dole, škúlenie sa objaví opäť. To je len znak toho, že dieťa tie okuliare potrebuje.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk