Dá sa melanóm oka liečiť?

Zodpovedané
3. máj 2024

Dobrý deň,

chcem sa poradiť.

Dá sa melanóm oka liečiť?

Na základe akých vyšetrení vie lekár už určiť, či ide o melanóm alebo len znamienko?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že myslíte melanóm cievovky na očnom pozadí.

Melanóm cievovky sa dá liečiť, avšak liečba závisí od jeho polohy ako aj štádia resp. prípadných metastáz.

K diagnostike patrí vyšetrenie očného pozadia oftalmoskopom, farebná fotografia lézie, ultrazvuk a evtl. OCT snímka a FAG. Sú určité parametre, ktoré sú typické pre melanóm a pre névus (znamienko).

Najnovšie sa používa MOLES klasifikácia, ktorá hodnotí tvar, prítomnosť oranžového pigmentu, veľkosť, rast a prítomnosť tekutiny.

Viac sa dočítate v tejto publikácii:
https://www.ouh.nhs.uk/eye-hospital/work/docume...

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk