Som ako jediný dedič povinný platiť nedoplatky po zosnulom?

Zodpovedané
15. máj 2024

Dobrý deň,

pred rokom mi zomrel otec a rok sa v dome neplatila elektrina, ani plyn. Toto už je na vymáhaní, vyjadrili sa elektrárne. Prebieha dedičské konanie.

Tým, že nedoplatky vznikli až po smrti, musím ich zaplatiť ja, alebo pôjdu do dedičského konania aj s úrokmi?

Čo sa teraz deje u exekútora?

Je to zmrazené, alebo odložené?

Môžem ja ako jediný dedič odmietnuť aj byt a aj dlhy, ktoré vznikli na elektrine a plyne?

Môže mi exekútor siahnuť na účet, ak beží dedičské konanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak stále prebieha dedičské konanie, mali by elektrárne/plynárne (resp. exekútor) uplatňovať pohľadávky v dedičskom konaní.

Vy ako dedič môžete dedičstvo odmietnuť, resp. ho prenechať veriteľom na úhradu dlhov. Exekútor by v žiadnom prípade nemal siahnuť na Váš majetok.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk