Môže si sused dovoliť zlikvidovať našu žumpu, keď je na jeho pozemku?

Zodpovedané
22. apr 2024

Dobrý deň,

bývam v rodinnom dome so spoločným dvorom so susedmi. V dedine nemáme kanalizáciu a naša žumpa je na ich strane pozemku.

Môže si sused dovoliť zahádzať/zlikvidovať našu žumpu, keď je na jeho pozemku?

Som povinná vybudovať si novú žumpu na svojom pozemku, aby nedošlo ku konfliktu?

Je možné takýto dom predať, keď je žumpa na susedovej strane?

Ďakujem

Dobrý deň,

popis skutkových okolností je značne zmätočný. Ak ide o spoločný dvor, znamená to, že je predmetný pozemok v podielovom spoluvlastníctve alebo je dvor rozdelený v katastri na dva pozemky, pričom každý zo susedov vlastní jeden pozemok.

Ak ide o jeden pozemok v podielovom spoluvlastníctve, má každý z Vás právo rozhodovať o využití pozemku. A ak sa neviete dohodnúť, rozhodne na návrh niektorého z Vás súd.

Ak by išlo o dva pozemky s rozličnými vlastníkmi, mohol by sused od Vás žiadať, aby ste žumpu odstránili. Ak tak neurobíte dobrovoľne, žiadať súd, aby Vám odstránenie bolo nariadené súdnym rozhodnutím, príp. vymáhané v exekučnom konaní.

Predaj takéhoto domu v princípe možný je. Otázne je, či ho niekto kúpi a za akú sumu.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk