Som zamestnaná, pracovný pomer mi trvá a som tehotná. Budem mať nárok na materské?

Zodpovedané
2. máj 2024

Dobrý deň,

dcérka má v septembri 3 roky a zistila som, že som tehotná. Na materskú mám ísť 23.10.2024, ale 2.9.2024 mi končí rodičovský s dcérkou, ktorá dovŕši 3 roky. Som stále zamestnaná na trvalý pracovný pomer na dobu neurčitú.

Budem mať nárok na materské aj tehotenské?

Ak áno, bude výška materského ako prvom dieťati?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ pracovný pomer trvá, budete mať nárok na tehotenské aj materské.

Záleží aká situácia by nastala:

  • Ak pôjdete na PN (napr. pri rizikovom tehotenstve), materská nebude nižšia ako tá predchádzajúca (ak ste počas RD nemali iný príjem).

Inú výšku materskej by mohli ovplyvniť napr. situácie:

  • mali ste počas RD iný zdaniteľný príjem,
  • čerpali by ste dovolenku.

S prianím pekného dňa,
Lenka