Po dlhodobej PN ma chce zamestnávateľ prepustiť. Na čo všetko mám nárok?

Zodpovedané
3. máj 2024

Dobrý deň,

momentálne som už 6 mesiacov na PN, lebo som mala operáciu kolena. Už mi nechcú predĺžiť a ani vyplatiť sociálne z dôvodu vyčerpania mojej lehoty. Zamestnávateľ ma chce z práce prepustiť.

Na čo všetko mám nárok a ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám skončilo podporné obdobie, na PN stále môžete byť, aj keď už nebude platená. Mohli by ste mať nárok na odstupné. Neodporúčam Vám podpisovať dohodu o skončení pracovného pomeru bez toho, aby v dohode bol výslovne uvedený dôvod výpovede, aby nebol problém s odstupným.

Zákonník práce, §76 Odstupné
Nárok na odstupné zo Zákonníka práce (§76) vzniká v týchto prípadoch:

  • Zamestnávateľ sa zrušuje bez nástupcu a firma končí svoju činnosť.
  • Zamestnávateľ sa premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou miesta výkonu práce.
  • Zamestnávateľ uskutočnil organizačné zmeny a zamestnanec sa stal nadbytočným.
  • Ak zamestnanec stratí dlhodobú spôsobilosť vykonávať prácu pre nepriaznivý zdravotný stav potvrdený zdravotným posudkom.
  • Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu kvôli pracovnému úrazu alebo choroby z povolania.

Prikladám Vám link na článok, v ktorom opisujú aj Vaše možnosti:
https://blog.sme.sk/kuruc/spolocnost/ako-sa-kvo...

S prianím pekného dňa,
Lenka