Kedy najskôr môže zamestnanec informovať zamestnávateľa o nástupe na otcovskú dovolenku, aby bol stále v ochrannej dobe?

Zodpovedané
2. máj 2024

Dobrý deň,

partner plánuje nastúpiť na otcovskú dovolenku v auguste/septembri 2024. Viem, že je potrebné informovať zamestnávateľa o tomto kroku minimálne 1 mesiac vopred s tým, že by mal odo dňa byť v ochrannej dobe, a teda by ho zamestnávateľ nemohol prepustiť.

Je niekde zadefinované, aj kedy najskôr môže zamestnanec informovať zamestnávateľa o nástupe na otcovskú dovolenku, aby bol stále v ochrannej dobe, aby mu zamestnávateľ nemohol dať výpoveď?

Konkrétne, ak partner informuje zamestnávateľa už teraz, v apríli a máji 2024 písomne o nástupe na otcovskú v auguste alebo septembri 2024, bude dovtedy v ochrannej dobe?

Ďakujem

Dobrý deň

§ 64 ods. 1. Zákonníka práce:
Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to v dobe:
d) Keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, v dobe od oznámenia predpokladaného dňa nástupu na otcovskú dovolenku podľa § 166 ods. 3 zamestnancom, najskôr však šesť týždňov predchádzajúcich očakávanému dňu pôrodu, do skončenia otcovskej dovolenky, v dobe keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky.

S prianím pekného dňa,
Lenka