Budem mať nárok na vyššiu materskú, keď si k hlavnému pracovnému pomeru zoženiem dohodu alebo polovičný úväzok?

Zodpovedané
2. máj 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať, či by som mala nárok na vyššiu materskú v prípade, ak k hlavnému pracovnému pomeru budem mať naviac dohodu/polovičný úväzok/iné.

Zamestnaná som od VŠ bez prerušnia a to od r. 2020. Posledná zmena zamestnávateľa 1.1.2023, pracovný pomer na dobu neurčitú. Nástup na materskú najskôr od 12.9.2024. Druhý pracovný pomer na dohodu/polovičný úväzok, príp. iné bude od 1.5.2024.

Môžem docieliť, aby rozhodujúce obdobie pre DVZ vypočítaný z hrubej mzdy bol tento rok 2024 a nie za 2023?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko pracovný pomer začal 1.1.2023 tak rozhodujúcim obdobím bude rok 2023.

O materské by ste požiadali iba z jedného pracovného pomeru/TPP a z neho by sa materské aj vypočítalo. Ak by Vám trvalo nové zamestnanie/dohoda u iného zamestnávateľa aj pred nástupom na novú materskú a aj z tejto dohody by ste splnili 270 dní nemocenského poistenia (prípadne iného, keď aj ukončeného nemocenského poistenia okrem prvého zamestnania), tak až v takomto prípade by nastal súbeh dvoch materských. Do pôrodu 270 dní zo samotného nového zamestania nesplníte.

S prianím pekného dňa,
Lenka