Bude pre mňa rozhodujúce obdobie rok 2022 aj v prípade, keď budem do nástupu na materskú PN?

Zodpovedané
23. jún 2023

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

V prípade, že od 1.10.2023 nastúpim do nového zamestnania, ale z dôvodu rizikového tehotenstva budem do nástupu na materskú PN, tak aj v tom prípade bude pre mňa rozhodujúce obdobie za rok 2022?

Ako môžem dosiahnuť to, že sa mi bude počítať materská z príjmu v roku 2023?

Ide mi o čo najvyššiu materskú, kedže v roku 2023 mám niekoľko násobne vyšší plat ako bol v roku 2022.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by sa poistné na nemocenské poistenie platilo u nového zamestnávateľa za menej ako 90 kalendárnych dní (počítajú sa len dni platenia nemocenského poistenia, dni na PN by sa nepočítali), tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok u iného zamestnávateľa, ak sa u tohto zamestnávateľa platilo nemocenské poistenie najmenej za 90 kalendárnych dní.

Ak nastúpite na materskú v 01/2024 ako ste uviedli v predchádzajúcej otázke, tak by sa do úvahy bral predchádzajúci zamestnávateľ s rozhodujúcim obdobím za rok 2023. Ale ak by ste nastúpili na materskú skôr, a to v 12/2023 prípadne skôr - ak by ste skôr alebo predčasne porodili, tak by sa do úvahy bral síce predchádzajúci zamestnávateľ. Rozhodujúce obdobie by bol však rok 2022.

S prianím pekného dňa,
Lenka