Ako tieto skutočnosti ovplyvnia výšku mojej materskej?

Zodpovedané
11. jan 2023

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke, syn bude mať v júli 3 roky. Pred nástupom na materskú som pracovala 3 roky vo firme, v ktorej mám stále zmluvu na dobu neurčitú. V marci minulého roku som sa zamestnala v inej firme. Organizačné dôvody mi nedovolili nastúpiť do pôvodnej práce. V novej firme mám tiež už zmluvu na dobu neurčitú. V prvom zamestnaní by som chcela dať výpoveď a ostať v tomto druhom a tiež sa snažíme o druhé dieťa.

Ako tieto skutočnosti ovplyvnia výšku materskej?

Dokedy najneskôr musím otehotnieť, aby to bol reťazový pôrod?

Keď dám výpoveď, nebudem mať nárok na materskú z prvého zamestnania, alebo je tam nejaká ochranná lehota?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ukončíte pracovný pomer, z ktorého ste teraz na RD, tak o reťazovú materskú nepôjde. Nárok na novú materskú bude iba z druhého zamestnania. Musí byť aktívne nemocenské poistenie. Tým, že zanikne pracovný pomer, nemocenské poistenie z toho pracovného pomeru tiež a bude aktívne len z druhého pracovného pomeru.

Pokiaľ neukončíte prvý pracovný pomer, tak reťazovú MD asi už nestihnete. V júli by ste už museli mať nárok na materskú, teda byť v 34. týždni.

S prianím pekného dňa,
Lenka