Ako si vypočítam rozhodujúce obdobie?

Zodpovedané
1. apr 2024

Dobrý deň,

minulý rok som pracovala pre 2 zamestnávateľov. Mám 19 rokov a neviem si pozrieť rozhodujúce obdobie. Pobočka Sociálnej poisťovne Veľký Krtíš mi podľa mňa vyrátala dávku zle, takže pre prvého zamestnávateľa som pracovala od 1. marca 2023 do 15. augusta 2023. Potom som bola na PN a spadala som pod Sociálnu poisťovňu Levice. Vtedy som príjem nemala. PN som dostávala okolo 800 EUR za mesiac. Potom som 5.10.2023 nastúpila k terajšiemu zamestnávateľovi a od 4.1.2024 som zase na PN. U oboch zamestnávateľov som mala vymeriavací základ 1200 EUR, ale pani zo Sociálnej poisťovne Veľký Krtíš mi povedala, že budem dostávať minimálnu PN. Vôbec tomu nerozumiem. U terajšieho zamestnávateľa som neodrobila 90 dní, ale pracovný pomer trval viac ako 90 dní v čase začatia PN. Zmluvu som podpísala ešte počas trvania 1 PN, ale robiť som začala až 4.10.2023.

Ako si vypočítam rozhodujúce obdobie/DVZ?

Ďakujem

Dobrý deň,

miminálna PN = to sa mi nepozdáva. Už by ste mali mať aj rozhodnutie zo SP, pozrite sa do rozhodnutia ako Vám vypočítali PN. Záleží koľko dní nemocenského poistenia sa za Vás platilo.

Ak ste mali u nového zamestnávateľa vymeriavací základ (mzdu) a nemocenské poistenie trvalo pred vznikom dočasnej PN menej ako 90 dní, rozhodujúce obdobie je obdobie od vzniku nemocenského poistenia (t. j. pracovného pomeru) do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná PN.

S prianím pekného dňa,
Lenka