Ako si viem navýšiť PN a materskú dávku?

Zodpovedané
3. máj 2024

Dobrý deň,

chcem sa poradiť.

Ako si viem zvýšiť materskú alebo PN, ak by som na ňu mastúpila pred materskou, ak som zamestnananá na TPP s hrubým príjmom 1100 EUR a mám možnosť zamestnať sa ešte na dohodu u iného zamestnávateľa?

Koľko dní treba mať odpracované pri tejto dohode a v akej sume je potrebné zaplatiť odvody?

Nástup na materskú je v septembri.

Ďakujem

Dobrý deň,

aj v prípade dohody s nemocenským positením o materské by ste požiadali iba z jedného pracovného pomeru = TPP a z neho by sa materské aj vypočítalo. Ak by Vám trvalo nové zamestnanie/dohoda u iného zamestnávateľa aj pred nástupom na novú materskú a aj z tejto dohody by ste splnili 270 dní nemocenského poistenia (prípadne iného, keď aj ukončeného nemocenského poistenia okrem prvého zamestnania), tak až v takomto prípade by nastal súbeh dvoch materských.

Do pôrodu 270 dní zo samotného nového zamestania nesplníte.

Pomohlo by Vám zmeniť zamestnanie, iného zamestnávateľa. Rozhodujúce obdobie, z ktorého by sa vypočítalo materské u nového zamestnávateľa, nastane v prípade, ak by platil zamestnávateľ na nemocenské poistenie viac ako 90 dní. Vo Vašom prípade, keďže by nedošlo k súbehu dvoch materských, tak z vysokého vymeriavacieho základu a požiadať o materské z tohto nového zamestnania.

S prianím pekného dňa,
Lenka