Ako sa počíta výška materského pri reťazovom pôrode?

Zodpovedané
8. apr 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom výpočtu materského.

Ako sa počíta výška materského pri reťazovom pôrode (2. dieťa) narodené ešte pred skončením rodičovskej dovolenky pri 1. dieťati, keď mám TPP?

Tam by som sa mala vrátiť po skončení RD a v zapätí som počas RD podnikala ako SZČO.

Bude sa mi výška materského počítať z TPP alebo zo SZČO?

Platila som odvody počas RD.

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka pracovného pomeru, z ktorého ste na RD, tak tam je rozhodujúce obdobie rok predtým ako nastúpite na MD. Ak by ste v predchádzajúcom roku nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materská sa urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

Ohľadom SZČO - poistenie Vám musí trvať najmenej 270 kalendárnych dní pred dňom pôrodu v posledných dvoch rokoch. Pokiaľ povinne platíte odvody do sociálnej poisťovne, príp. dobrovoľne a viac ako 270 dní do pôrodu, môžete mať súbeh.

V takomto prípade materské požiadate aj z pracovného pomeru, aj za SZČO. Dve žiadosti a každá sa posudzuje zvlášť.

S prianím pekného dňa,
Lenka