Aké sú dôvody na vylúčenie dieťaťa zo škôlky?

Zodpovedané
3. máj 2024

Dobrý deň,

dcérka začala chodiť do škôlky a bol tam jeden chlapček, ktorý má problémy so správaním. Po prvom týždni ju zbil po hlave s loptou, potom jej pri tancovaní nechcel pustiť rúčky a dal jej päsťami do tváre. Nakoniec som sa dozvedela, že ten chlapec bije aj ostatné deti a nespolupracuje s učiteľkami. Vraj 2x učiteľke rozbil okuliare. Máva záchvaty nervov, kedy má amok a pokúsal už aj učiteľku. Chodila za ním psychologička a len mali spisovať, čo všetko vyviedol deťom. Nakoniec prišla nejaká iná a tá ho dala vylúčiť. Bolo to na podnet zriaďovateľa. Vylúčili ho, ale po 2 týždňoch sa má znova vrátiť. My ho tam však nechceme. Konečne bol kľud nielen pre deti ale aj pre učiteľky.

Kde nájdem dôvody na vylúčenie dieťaťa zo škôlky?

Vraj to nie je také ľahké, aby bol vylúčený. Už ho vyhodili z troch materských škôl. Ide o súkromnú škôlku.

Čo robiť, aby ho nezobrali naspäť pre dobro a zdravie našich detičiek?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. V posledných mesiacoch nás prenasledovali zdravotné ťažkosti, preto sa Vám ospravedlňujeme, že odpovedáme až teraz. Ak sa Vaša situácia medzitým vyriešila, tak nás to teší.

Vaša situácia je naozaj náročná, snažíte sa chrániť svoje deti. To nie je jednoduché, závisí to od viacerých faktorov:

1. MŠ nemôže len tak vylúčiť predškoláka, ak neprestúpi niekde inde, pretože predškolská výchova je povinná. Ak je to súčasne obvodná škôlka, tak je to skoro nemožné. Už sme na to upozorňovali aj ministerstvá, ale bohužiaľ, zatiaľ nemajú v pláne to riešiť. Podobné je to aj v ZŠ až do konca povinnej školskej docházdzky.

2. Ak sa dieťa takto správalo už aj v iných škôlkach, tak musí na to existovať dôvod. Takisto musí mať dôvod aj to, že ho táto škôlka vzala, hoci je súkromná.

Ak je vylúčenie dieťaťa nemožné, je potrebné, aby ste všetci spoločne začali situáciu riešiť. Je potrebné, aby spolupracovali rodičia problémového dieťaťa, MŠ aj vy, ako rodičia jeho spolužiakov. Je možné, že spoluprácou sa situácia vyriešiť bez toho, aby muselo dieťa odísť. Mali sme už viac takých prípadov. Vtedy pomohlo pokojné komunikovanie všetkých a spoločné hľadanie riešení. Uvedomujeme si však, že to môže byť problém, ale veríme, že by sa to mohlo podariť.

Ak by ste mali ešte nejaké otázky, prosíme, kontaktujte nás cez sociálne siete.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.