Ktorá fixácia hypotéky je výhodnejšia?

Zodpovedané
19. dec 2022

Dobrý deň,

na konci mesiaca mi bude končiť fixácia hypotekárneho úveru, ktorý by som mala splácať ešte necelých 23 rokov. Momentálne som na rodičovskej dovolenke a ešte pár mesiacov budem. Banky ma preto považujú za "bezpríjmovú". Prenášanie hypotéky kým znova nepracujem nemá veľký význam. Banka, v ktorej mám hypotéku mi dala možnosť fixácie na 5 rokov s novou úrokovou sadzbou 3,49 % ročne alebo fixáciu na 10 rokov s úrokovou sadzbou 4,29 % ročne.

Ktorú fixáciu by ste odporučili vybrať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ťažko na 100% povedať, ktorá sadzba je výhodnejšia, pretože sa to bude odvíjať od úrokovej situácie v budúcnosti.

Ak budú o 5 rokov úroky okolo 3% alebo menej, tak by sa Vám viac oplatila fixácia na 5 rokov s úrokom 3,49%. No a ak nie a najbližších 8/9 rokov budú úroky horšie, napríklad okolo 5%, tak sa vám oplatí skôr tá fixácia na 10 rokov.

Keďže nikto nevie presne predikovať, ako to na trhu so sadzbami bude, rozhodnutie by malo plynúť z toho, čo si viete dovoliť. Ak vám zvyšenie splátky na úrok 4,29% vadiť nebude a budete to bez problémov splácať, tak si zvoľte 10-ročný fix. Ak to je pre vás príliš veľa a bolo by to na tesno pri vašom mesačnom rozpočte, zvoľte si 5-ročnú fixáciu.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk