Kedy môžeme žiadať o hypotéku po osobnom bankrote?

Zodpovedané
8. júl 2021

Dobrý deň.

chcem sa poradiť ohľadom možnosti hypotéky po osobnom bankrote. Priateľ prešiel osobným bankrotom kvôli dlhom v mladosti. V roku 2019 vyhlásil osobný bankrot a odvtedy si všetko platí ( je SZČO) a zarába. Ročný zisk okolo 20 000 eur a všetko priznáva do daňového priznania.

Ja som momentálne na rodičovskej dovolenke. Osobný bankrot mu bol však ukončený až minulý mesiac tohoto roku. V pár bankách sme sa boli pýtať na hypotéku po osobnom bankrote a každá má inú dobu, po ktorej môže človek skúsiť požiadať o hypotéku.

Počíta sa už samostatné vyhlásenie bankrotu od 2019, alebo musíme počkať od tohto roku napríklad 5 rokov?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

osobne nemám skúsenosť, že by nejaká banka v rámci žiadostí, ktoré som osobne riešil poskytla hypotéku po osobnom bankrote. Viackrát som dostal info o tom, že po 5 rokoch by to MOHLO byť možné, avšak ja som nemal žiaden prípad klientov, kde by to bolo až po 5 rokoch po osobnom bankrote. Mala by sa rátať doba po ukončení a nie od vyhlásenia.

Tiež banky majú rôzne interné zoznamy a človek po osobnom bankrote je evidovaný aj v zozname úpadcov. Môj názor je, že pokiaľ banka bude schopná nejako identifikovať, že človek mal realizovaný osobný bankrot, tak hypotéku neposkytne, resp. bude potrebný nejaký výnimkový proces či potreba mať v žiadosti o hypotéku spolužiadateľa, ktorého príjmy a bonita budú pre banku dostatočnou zárukou poskytnutia úveru.

V každom prípade, keďže u Vás je osobný bankrot pomerne čerstvý, nepredpokladám poskytnutie hypotékárneho úveru v tomto čase. Banky sa vedia vyjadriť v rámci podania žiadosti, pričom by bolo vhodné, ak by spolužiadateľom bol ešte niekto iný, než len Vy, keďže ste na rodičovskej dovolenke. Tiež aj niektoré živnosti sú naďalej v bankách prísnejšie posudzované (aj z dôvodu pandémie). Tiež to čo platí dnes, nemusí byť platné o rok či dva.

Chcel by som Vás upriamiť napr. na facebookovú skupinu https://www.facebook.com/groups/zlataminca/ - nachádza sa tú množstvo odborníkov z finančnej sféry, možno tam skúste zadať dotaz, či nemá niekto lepšie skúsenosti ako ja.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk