Je reálne dostať hypotéku vo výške 90 000 eur, keď náš príjem je 1 800 eur mesačne?

Zodpovedané
28. apr 2023

Dobrý deň,

mám 23 rokov a viac ako 2 roky pracujem na TPP. Mesačný príjem so všetkým mám zhruba 900 eur. Partner má 27 rokov a je zamestnaný druhý mesiac. Mesačný príjem zo všetkým má tiež zhruba 900 eur. Máme jedno malé dieťa. Bývame v podnájme, chceli by sme však kúpiť domček.

Akú výšku hypotéky by nám schválili a koľko by sme museli mesačne platiť?

Nemáme žiadny majetok a ani čím ručiť. Potrebovali by sme však okolo 90 000 eur.

Je to vôbec reálne?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na hypotéku 90 000 eur budete potrebovať príjem okolo 1450 až 1500 eur mesačne v čistom. Neviem, či tie príjmy máte v čistom alebo v hrubom, čiže bude záležať hlavne od toho.

Ak je partner zamestnaný len 2. mesiac, tak jeho príjem bude akceptovateľný až po troch celých odpracovaných mesiacoch, aj to v plnej výške len v SLSP a 365 banke. Ak chcete mať plne akceptovateľný príjem aj u partnera vo všetkých bankách, potrebuje mať odpracovaných aspoň 6 mesiacov.

Maximálna výška hypotéky bude vo Vašom prípade závisieť najmä od výšky úrokovej sadzby, ktorú dostanete. Inú sumu by ste dostali teraz, pri úrokoch okolo 4/4,5%, a inú sumu by ste dostali napríklad o 3/4 mesiace, keď môžu byť úroky pokojne vo výške okolo 5/5,5%.

Zároveň nie je jedno, v akej banke to budete riešiť. Keďže nemáte nehnuteľnosť na dozaloženie a ani vlastné zdroje, potrebujete zobrať menej výhodný úver (oproti hypotéke) na dofinancovanie. Čím menší bude tento úver, tým lepšie pre Vás - nižšia splátka a zároveň vyšší maximálny limit na požičané peniaze. Potrebná výška tohto úveru na dofinancovanie bude závisieť od toho, koľko percent z hodnoty nehnuteľnosti dostanete. Pri rodinných domoch sa to pohybuje od 70% do 90% z hodnoty. Takže aj na základe toho, kde by ste vedeli dostať najvyššie percento financovania by som sa rozhodoval.

Každopádne, viete to riešiť najskôr po 3 odpracovaných mesiacoch u partnera a len v prípade, že máte dostatočný príjem v čistom. Ak by ste potrebovali poradiť s postupom a výberom banky vo Vašej situácii, pokojne mi napíšte mail.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk