Dostaneme hypotéku na byt, keď nemáme našetrených 20% z ceny nehnuteľnosti?

Zodpovedané
25. jan 2024

Dobrý deň,

s manželom máme vyhliadnutý byt v hodnote 320 000 EUR. Aktuálne vlastníme byt, ktorý by sme predali za 80 - 90 000 EUR. Máme hypotéku vo výške 21 000 EUR. Našetrených máme niečo cez 40 000 EUR. Mesačne spolu zarobíme asi 4500 EUR v čistom, máme dve deti.

Existuje šanca dostať hypotéku na takýto byt, keďže nemáme našetrených 20% z ceny nehnuteľnosti?

Ak áno, ako je najvýhodnejšie to urobiť tak, aby sme dokázali byt kúpiť aj v prípade, že sa náš byt pár mesiacov nepredá?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, tých 20% by sa potom financovalo po predaji aktuálnej nehnuteľnosti. To by bolo tých 20%, ktoré štandardne treba na dofinancovanie hypotéky. Hypotéku by ste na danú nehnuteľnosť vedeli dostať do výšky 256 000 EUR. Ak by ste potrebovali nakoniec menej, tak samozrejme menej.

Z hľadiska Vášho čistého príjmu by to nemal byť problém, no môže Vás obmedziť napríklad Váš vek alebo úverová história. Toto by som ešte potreboval vedieť na posúdenie prípadu.

Najlepšie je za mňa schváliť si hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, kde sa Vám schvália podmienky dopredu bez potreby zatiaľ dokladovať nehnuteľnosť. Budete mať 6 až 12 mesiacov (podľa banky) na to, aby ste doložili znalecký posudok a návrh kúpnej zmluvy k danému bytu do banky. Dovtedy môžete zároveň predať aktuálnu nehnuteľnosť a rozhodnúť sa, koľko budete chcieť nakoniec dať z vlastných zdrojov. Vy si viete schváliť hypotéku na celých 256 000 EUR (čo je 80% z hodnoty nehnuteľnosti) a potom sa rozhodnúť, koľko z tej sumy chcete nakoniec čerpať. V prípade poníženia sa Vám poníži finálne načerpaná suma bez poplatku. Zároveň sa dá dať aj do zmluvy, že v čase čerpania hypotéky už bude Vaša aktuálna hypotéka vyplatená.

Vedia to však spraviť len banky ČSOB, Unicredit a za špecifických ale menej výhodných podmienok aj SLSP. Pokojne mi môžete napísať na mail, porovnám Vám tieto banky a vysvetlím ešte detailnejšie, že ako to presne funguje a ako by sa to dalo vymyslieť. Plus Vám poviem ako Vám to finálne vychádza po doplnení Vášho veku a úverovej histórie.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk